Skip to content

17 Thornton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block121
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,176
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,100
31%
Improvement Value:$141,000
69%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,889+3.8%
2024$6,637+4.0%
2023$6,383+1.6%
2022$6,286-25.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6035, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1924