Skip to content

11 Thornton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2006

Property Information

Block121
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,058
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,700
25%
Improvement Value:$216,600
75%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,813+3.8%
2024$9,454+4.0%
2023$9,093+1.6%
2022$8,954-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 6125, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1914