Skip to content

5 Westcott StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1865

Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block122
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,560
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
29%
Improvement Value:$192,000
71%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,172+3.8%
2024$8,837+4.0%
2023$8,499+1.6%
2022$8,369-8.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5347, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1865