Skip to content

122 Myrtle StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Mar 17, 2016

Property Information

Block123
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,332
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
32%
Improvement Value:$144,600
68%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,215+3.8%
2024$6,951+4.0%
2023$6,685+1.6%
2022$6,583+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 20160, Page 26477

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5857, Page 31

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950