Skip to content

9 Olive StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block124
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage768
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
34%
Improvement Value:$130,800
66%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+3.8%
2024$6,451+4.0%
2023$6,204+1.6%
2022$6,110+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$26,150
DeedBook 5421, Page 628

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5156, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1924