Skip to content

26 Willet StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2004

Property Information

Block483
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage768
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,500
38%
Improvement Value:$174,200
62%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,521+3.8%
2024$9,173+4.0%
2023$8,822+1.6%
2022$8,688-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5927, Page 940

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5584, Page 109

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5101, Page 626

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923