Skip to content

44 Lindbergh Blvd.Bloomfield, NJ 07003

Built 1933

Last Sale Date
May 22, 2009

Property Information

Block1268
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,616
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,800
46%
Improvement Value:$211,200
54%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,979+3.9%
2024$12,495+4.1%
2023$12,008+1.6%
2022$11,821-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1933