Skip to content

3 Ernst AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Sep 7, 1999

Property Information

Block1263
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,620
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,500
45%
Improvement Value:$238,300
55%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,748+3.8%
2024$14,209+4.0%
2023$13,666+1.6%
2022$13,457+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 5648, Page 25

Property Sale

Sale
$90,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1932