Skip to content

91 Renner AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1946

Last Sale Price
$474,000
Last Sale Date
May 15, 2008

Property Information

Block1293
Lot175
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,992
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,100
40%
Improvement Value:$291,200
60%
Total Assessment$487,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,529+3.8%
2024$15,925+4.0%
2023$15,316+1.6%
2022$15,082+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$474,000

To:

Sq Ft1,992DeedBook 12137, Page 1542

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5661, Page 214

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5142, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1946