Skip to content

108 Renner AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1963

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block1293
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,380
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,700
43%
Improvement Value:$234,400
57%
Total Assessment$412,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,978+3.8%
2024$13,467+4.0%
2023$12,952+1.6%
2022$12,755+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$487,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 20211, Page 24160

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 6021, Page 138

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5515, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1963