Skip to content

36 Leo TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block1262
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,368
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,700
44%
Improvement Value:$217,600
56%
Total Assessment$388,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,171+3.8%
2024$12,690+4.0%
2023$12,204+1.6%
2022$12,018-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 20200, Page 92272

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6255, Page 609

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5011, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1953