Skip to content

25 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Sep 6, 2002

Property Information

Block1295
Lot105
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,275
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,500
51%
Improvement Value:$206,700
49%
Total Assessment$423,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,355+3.8%
2024$13,830+4.0%
2023$13,301+1.6%
2022$13,098-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000

To:

Sq Ft1,275DeedBook 5917, Page 102

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 5714, Page 397

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 5198, Page 164

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1935