Skip to content

99 Reigate RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 19, 1985

Property Information

Block1295
Lot113
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,314
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,600
52%
Improvement Value:$156,800
48%
Total Assessment$326,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+3.8%
2024$10,667+4.0%
2023$10,259+1.6%
2022$10,102-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,314DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951