Skip to content

100 Farmingdale AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Sep 3, 2009

Property Information

Block1295
Lot119
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,584
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,700
41%
Improvement Value:$232,600
59%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,409+3.8%
2024$12,918+4.0%
2023$12,424+1.6%
2022$12,235+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500

To:

Sq Ft1,584DeedBook 12216, Page 7924

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5915, Page 436

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 5417, Page 163

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 5417, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1951