Skip to content

88 Farmingdale AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block1295
Lot122
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
51%
Improvement Value:$158,700
49%
Total Assessment$321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902+3.8%
2024$10,503+4.0%
2023$10,102+1.6%
2022$9,947-2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951