Skip to content

109 Willow StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1966

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block129
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,088
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
24%
Improvement Value:$204,700
76%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,124+3.8%
2024$8,791+8.9%
2023$8,074+1.6%
2022$7,951-5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5879, Page 543

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966