Skip to content

159 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Date
Nov 26, 1973

Property Information

Block334
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,112
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
31%
Improvement Value:$259,000
69%
Total Assessment$375,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,487+3.9%
2024$12,021+4.1%
2023$11,552+1.6%
2022$11,372+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973