Skip to content

11 Urma PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1965

Last Sale Date
Nov 24, 1992

Property Information

Block1320
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,570
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,800
50%
Improvement Value:$201,100
50%
Total Assessment$404,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,734+3.8%
2024$13,232+4.0%
2023$12,726+1.6%
2022$12,532-10.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5181, Page 561

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965