Skip to content

15 Urma PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Apr 4, 2002

Property Information

Block1320
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,728
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,600
51%
Improvement Value:$200,100
49%
Total Assessment$408,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,863+3.8%
2024$13,356+4.0%
2023$12,845+1.6%
2022$12,649-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 5893, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1954