Skip to content

40 Jacob StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 13, 2018

Property Information

Block1321
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,188
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,300
47%
Improvement Value:$215,000
53%
Total Assessment$402,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,646+3.8%
2024$13,147+4.0%
2023$12,644+1.6%
2022$12,451+23.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 20180, Page 98970

Property Built

Built

Year Built: 1955