Skip to content

60 Jacob StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block1321
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,350
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,700
51%
Improvement Value:$179,800
49%
Total Assessment$370,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,567+6.0%
2024$11,858+4.1%
2023$11,395+1.6%
2022$11,217+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 20230, Page 37761

Property Built

Built

Year Built: 1956