Skip to content

53 Red Maple AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block1322
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,478
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,100
48%
Improvement Value:$223,200
52%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,562+3.8%
2024$14,030+4.0%
2023$13,493+1.6%
2022$13,287-1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$359,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 20150, Page 67238

Property Sale

Sale
$434,250
DeedBook 6207, Page 538

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5010, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1954