Skip to content

18 Ivanhoe TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 30, 2015

Property Information

Block1327
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,494
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
44%
Improvement Value:$230,800
56%
Total Assessment$411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,958+3.8%
2024$13,448+4.0%
2023$12,933+1.6%
2022$12,736+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,494DeedBook 12548, Page 3088

Property Built

Built

Year Built: 1958