Skip to content

49 Jacob StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$298,900
Last Sale Date
Sep 23, 2015

Property Information

Block1322
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
56%
Improvement Value:$144,400
44%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,133+3.8%
2024$10,726+4.0%
2023$10,315+1.6%
2022$10,158-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$298,900

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 20150, Page 79521Recorded10/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955