Skip to content

17 Jacob StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Date
Jan 30, 2008

Property Information

Block1322
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
51%
Improvement Value:$162,500
49%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,170+3.8%
2024$10,762+4.0%
2023$10,350+1.6%
2022$10,192-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950