Skip to content

1575 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block1326
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,470
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
43%
Improvement Value:$219,700
57%
Total Assessment$383,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,008+3.8%
2024$12,533+4.0%
2023$12,053+1.6%
2022$11,869+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12272, Page 8892

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4985, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1956