Skip to content

31 Ivanhoe TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2026

Property Information

Block1326
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,434
Acreage16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,600
46%
Improvement Value:$211,500
54%
Total Assessment$388,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,164+3.8%
2024$12,683+4.0%
2023$12,198+1.6%
2022$12,012+13.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958