Skip to content

1647 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1968

Last Sale Date
Jul 18, 2012

Property Information

Block1326
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,431
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
44%
Improvement Value:$223,200
56%
Total Assessment$395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,405+3.8%
2024$12,915+4.0%
2023$12,421+1.6%
2022$12,231-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968