Skip to content

1651 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block1326
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,902
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,800
41%
Improvement Value:$268,600
59%
Total Assessment$455,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,447+3.8%
2024$14,882-10.1%
2023$16,557+18.8%
2022$13,940-3.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft1,902DeedBook 20210, Page 56155

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 20161, Page 10287Recorded12/22/2016

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 12484, Page 409Recorded2/27/2014

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900