Skip to content

15 Leo TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block1261
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,028
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,700
35%
Improvement Value:$313,900
65%
Total Assessment$484,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,438+3.8%
2024$15,837+4.5%
2023$15,159+19.5%
2022$12,686+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,028DeedBook 20210, Page 27584

Property Built

Built

Year Built: 1900