Skip to content

7 Ivanhoe TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Aug 3, 2006

Property Information

Block1326
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,638
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,400
42%
Improvement Value:$248,100
58%
Total Assessment$426,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,467+3.8%
2024$13,938+4.0%
2023$13,405+1.6%
2022$13,200+21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 6386, Page 535

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 5825, Page 38

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5359, Page 645

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 5001, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1958