Skip to content

51 Carol PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block1204
Lot109
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,589
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
53%
Improvement Value:$185,200
47%
Total Assessment$394,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,392+3.8%
2024$12,902+4.0%
2023$12,409+1.6%
2022$12,219-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 20160, Page 10748

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 6019, Page 654

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5480, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1956