Skip to content

19 Ivanhoe TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block1326
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,260
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
49%
Improvement Value:$186,100
51%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,364+3.8%
2024$11,912+4.0%
2023$11,456+1.6%
2022$11,281+7.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,434DeedBook 20161, Page 6725

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 12518, Page 5986Recorded10/7/2014

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12148, Page 3524

Property Sale

Sale
$35,700
DeedBook 5991, Page 931

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 5508, Page 429

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4981, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1958