Skip to content

15 Twain StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jan 2, 2026

Property Information

Block1328
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,700
50%
Improvement Value:$173,200
50%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,733+3.8%
2024$11,304+4.0%
2023$10,872+1.6%
2022$10,706-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

DeedBook 20260, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1956