Skip to content

6 Whitman StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Oct 17, 1988

Property Information

Block1328
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,260
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
48%
Improvement Value:$188,400
52%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,286+3.8%
2024$11,837+4.0%
2023$11,384+1.6%
2022$11,210+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 5049, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1956