Skip to content

16 Merkel DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2007

Property Information

Block1331
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,410
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,400
46%
Improvement Value:$184,000
54%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,614+3.8%
2024$11,190+4.0%
2023$10,762+1.6%
2022$10,597+13.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5334, Page 584

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958