Skip to content

24 Merkel DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2011

Property Information

Block1331
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,410
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
48%
Improvement Value:$167,100
52%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+3.8%
2024$10,451+4.0%
2023$10,051+1.6%
2022$9,898-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5802, Page 452

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5161, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1959