Skip to content

30 Willow StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1888

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block134
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,824
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
19%
Improvement Value:$287,600
81%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,045+3.8%
2024$11,605+4.0%
2023$11,161+1.6%
2022$10,990-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 20180, Page 46151

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12410, Page 2902

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 12355, Page 2227

Property Built

Built

Year Built: 1888