Skip to content

165 Whittle AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$516,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block1382
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,648
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
43%
Improvement Value:$259,000
57%
Total Assessment$454,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,413+3.8%
2024$14,850+4.0%
2023$14,282+1.6%
2022$14,064+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$516,000

To:

Sq Ft1,648DeedBook 20180, Page 61826

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 20160, Page 44258Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6375, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1932