Skip to content

192 Whittle AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block1383
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,846
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,400
52%
Improvement Value:$187,700
48%
Total Assessment$391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,266+3.8%
2024$12,781+4.0%
2023$12,292+1.6%
2022$12,105-7.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938