Skip to content

160 Whittle AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block1383
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,876
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,700
46%
Improvement Value:$233,100
54%
Total Assessment$430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,613+5.7%
2024$13,829+4.1%
2023$13,290+3.9%
2022$12,795-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,606DeedBook 20230, Page 60681

Property Built

Built

Year Built: 1938