Skip to content

110 Whittle AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 28, 2013

Property Information

Block1383
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,456
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,400
47%
Improvement Value:$226,000
53%
Total Assessment$429,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,565+3.8%
2024$14,033+4.0%
2023$13,496+1.6%
2022$13,290-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 12457, Page 4679Recorded9/17/2013

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12156, Page 7895

Property Sale

Sale
$367,500
DeedBook 6158, Page 716

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1931