Skip to content

149 Raab AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block1383
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,505
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,700
47%
Improvement Value:$222,800
53%
Total Assessment$420,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,263+3.8%
2024$13,742+4.0%
2023$13,216+1.6%
2022$13,014-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,765DeedBook 12453, Page 7967

Property Built

Built

Year Built: 1939