Skip to content

116 Lindbergh BoulevardBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Apr 20, 1987

Property Information

Block1384
Lot128
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,788
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,300
37%
Improvement Value:$341,100
63%
Total Assessment$543,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,432+3.8%
2024$17,758+4.0%
2023$17,079+1.6%
2022$16,818-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$219,900

To:

Sq Ft2,788DeedBook 4970, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1937