Skip to content

126 Raab AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Aug 16, 2016

Property Information

Block1384
Lot130
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,909
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
44%
Improvement Value:$264,000
56%
Total Assessment$474,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,078+3.8%
2024$15,490+4.0%
2023$14,898+1.6%
2022$14,670-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$447,500

To:

Sq Ft1,909DeedBook 20160, Page 73688

Property Sale

Sale
$466,000
DeedBook 6392, Page 922

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 5323, Page 883

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5239, Page 462

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940