Skip to content

166 Raab AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 22, 2005

Property Information

Block1384
Lot140
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,325
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
51%
Improvement Value:$203,400
49%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,023+3.8%
2024$13,510+4.0%
2023$12,993+1.6%
2022$12,795-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,325DeedBook 6233, Page 282

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5666, Page 701

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5134, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1940