Skip to content

422 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2005

Property Information

Block13
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,104
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
23%
Improvement Value:$336,300
77%
Total Assessment$436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,813+3.8%
2024$14,271+4.0%
2023$13,725+1.6%
2022$13,516-5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 5859, Page 572

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5457, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1928