Skip to content

231 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$314,000
Last Sale Date
Jun 2, 2015

Property Information

Block13
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,528
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
27%
Improvement Value:$256,200
73%
Total Assessment$351,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,926+3.8%
2024$11,490+4.0%
2023$11,051+1.6%
2022$10,882-3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$314,000

To:

Sq Ft2,528DeedBook 12561, Page 1308

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12260, Page 7639

Property Built

Built

Year Built: 1928