Skip to content

12 Duane PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Feb 11, 1999

Property Information

Block1412
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,540
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,400
50%
Improvement Value:$201,100
50%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,551+3.8%
2024$13,056+4.0%
2023$12,556+1.6%
2022$12,365-12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 5598, Page 201

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5339, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1955