Skip to content

167 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Jul 20, 1995

Property Information

Block1265
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,536
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,500
46%
Improvement Value:$203,200
54%
Total Assessment$379,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,629+3.9%
2024$12,159+4.1%
2023$11,684+1.6%
2022$11,502-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500

To:

Sq Ft1,536DeedBook 5392, Page 735

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 5135, Page 225

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953